Sezóna vodního slalomáře Jakuba Krejčího v roce 2018

8. 10. 2018

Jakub Krejčí v roce 2018 absolvoval svou druhou sezónu v juniorské kategorii. V tomto roce potřeboval potvrdit svoji příslušnost do české juniorské a tudíž i do světové špičky a to se mu v jarních nominačních závodech do reprezentace povedlo. Kvalifikaci ukončil na společném prvním místě s Tomášem Zimou. Tomáš Zima společně s Janem Bártou byli největší soupeři a to ostřílení, Tomáš byl na minulém MS druhý a Jan třetí. Kuba je víceméně v pěti kvalifikačních závodech porážel, ale oni měli za své úspěchy v minulé sezóně body navíc do kvalifikace. I tak pro Jakuba jaro dopadlo super.

Absolvoval také MČR dospělých v pražské Troji. Zde si vyjel finále jako jediný junior (postupuje 10 závodníků) a skončil na devátém místě.

V červenci pak čekalo Kubu jeho první juniorské mistrovství světa v Italské Ivrei. Nejprve byla soutěž tříčlenných družstev. Ta vyšla skvěle a Kuba se stal vicemistrem světa, když zlato uteklo o dvě desetiny. Pak absolvoval individuální kvalifikaci – 6. místo. V semifinále bohužel dva trestné dotyk, čas by stačil v pohodě na 3. místo, ale nakonec 12. místo s odstupem na prvním mistrovství světa není špatné. Náladu si Kuba zlepšil v nové disciplíně, která v budoucnosti bude olympijská, v kayakcrossu. Zde skonči na druhém místě a odvezl si další titul vicemistra světa. Pro úplnost, jeho o dva roky starší domácí soupeři a kamarádi Jan Bárta a Tomáš Zima ve finále slalomu zazářili. Honza vyhrál a Tomáš bral bronz. To jen ukazuje, v jaké konkurenci se Jakub prosazuje a jakou úroveň má český juniorský a i dospělý vodní slalom na kajaku.

V srpnu jel Jakub druhý vrchol sezóny – ME ve slovenském Čuňovu u Bratislavy. V soutěží družstev si vyjel třetí místo. Třetí místo mu patřilo i po úvodní kvalifikaci v individuálním závodě. Semifinále tentokrát zvládl na jistotu sedmým místem. Zato finále bylo opět smolné – dva doteky a zlomené pádlo v poslední bráně stačilo jen na desáté místo. Po závodě Kuba nemohl být spokojený, ale byla to dobrá zkušenost, která se počítá a zas tak špatné 10. místo na ME v nejobsazenější kategorii není.

Pak už se sezóna chystala ke konci. Zbýval poslední ČP dospělých na oblíbené skoro domácí trati pod Lipenskou přehradou. V sobotu se Kubovi neskutečně zadařilo a stál poprvé na bedně mezi dospělými. Skončil třetí a za sebou nechal všechny mistry světa – Prskavce, Hradílka i Tůnku. Navíc se tímto výkonem stal Mistrem ČR do 23. let (jako16. letý!). V neděli bral desáté místo, i to nebylo špatné. Nakonec v celkovém hodnocení Českého poháru dospělých skončil na desátém místě.

Poslední důležitý závod sezóny 2018 bylo MČR dorostu ve Veltrusech. Zde Jakub svojí kategorii mladších dorostenců vyhrál a celkově skončil druhý za Tomášem Zimou.

Celkově tedy byla sezóna Jakuba Krejčího úspěšná. 3 medaile z MS a ME jsou příslibem do dalších dvou juniorských let.