Pátrání po historii české, slovenské a československé hymny

1E_oslava 100. výročí ČSR

7. 11. 2018

1.E se do celoškolního projektu První republika zapojila tématem Historie naší hymny.

Nejdříve jsme si museli zjistit potřebné základní informace - jména autorů textu a hudby, dobu i místo vzniku písně "Kde domov můj", kde a kým byla poprvé zpívána, autora slov slovenské části hymny, odkud pochází její melodie a kdy byla k české části připojena. Zajímavé bylo, že některé osobnosti naší historie měly výhrady k užití písně Kde domov můj jako české hymny, a že i v současnosti zazněly návrhy na její úpravu.

Všechny poznatky jsme využili pro sestavení kvízů pro spolužáky z ostatních tříd, za jejichž úspěšné řešení jsme rozdávali sladkou odměnu, někdy i s věštbou.

Pro správnou atmosféru jsme naši hymnu během celého projektu s chutí zpívali za doprovodu hudebních nástrojů!!!

Ondra Kaňka 1.E