Jak funguje český daňový systém?

19. 6. 2019

Ani tropické pondělí 10. června 2019 neodradilo studenty SVS, aby si nechali ujít velice zajímavou besedu zaměřenou na daně a daňové úniky. Naše gymnázium totiž navštívil zaměstnanec ministerstva financí, ing. Jiří Kostohryz, který debatoval se studenty o těchto tématech. Ti se tak mohli dozvědět, jakým způsobem probíhá výběr daní, jaké jsou klady a zápory sektorové daně a proč vzbuzuje zavádění EET tolik emocí. Dotkli jsme se také problematiky přijetí Eura v ČR.

Velice zajímavou pasáží byla část věnovaná daňovým únikům v ČR, v EU či ve světě, vzniku daňových rájů a odlivu financí z naší země prostřednictvím dividend. Dále si studenti zkusili vypočítat několik příkladů zaměřených na DPH a spotřební daň, a tak si mohli uvědomit, jakou část ceny vybraného zboží tvoří daň.

Navzdory tomu, že byl nádherný letní den, kdy se člověk zpravidla nejraději vyskytuje v přírodě či na plovárně, jsme strávili velice příjemné a zábavné odpoledne a dozvěděli jsme se řadu poutavých informací z domácí i zahraniční ekonomické sféry. Proto bychom panu ing. Kostohryzovi rádi vyjádřili svůj dík, že si na svých pracovních cestách mezi Bruselem, Vídní a Paříží udělal čas právě na Gymnázium Česká.