I KDYŽ MĚ PRAVDA ZNIČÍ
V úterý 11. a ve středu 19. dubna 2023 proběhla na Gymnáziu Česká v ČB prezentace česko-německého projektu s názvem „I když mě pravda zničí…“ (v originále „Und wenn die Wahrheit mich vernichtet…“). Do tohoto mezinárodního projektu se zapojili žáci třídy 3.E a pracovali na něm několik měsíců. Hlavním organizátorem projektu za českou stranu je dr. Tomáš Cyril Havel z Jihočeské univerzity. Své závěry terciáni prezentovali kvůli rozsahu projektu ve dvou fázích. Seznámili nás tak s osobností statečného a obětavého německého kněze a pedagoga Richarda Henkese, který před druhou světovou válkou působil na Hlučínsku (Slezsko) a pro svou kritiku nacistického režimu byl následně na základě udání zatčen a poslán do koncentračního tábora v Dachau. Zde se dobrovolně hlásí do péče o nakažené tyfem a stará se také o své české spoluvězně. Seznamuje se tu např. i s Josefem Beranem (pozdějším českým kardinálem) a díky němu se učí česky. Proč? Důvod je prostý. Uvědomuje si, že po válce bude nutné pracovat na usmíření českého a německého obyvatelstva. Jeho plány však překazila nákaza skvrnitým tyfem a několik týdnů před koncem války umírá. Jelikož působil na našem území a pečoval o řadu Čechů v Dachau, stala se osobnost R. Henkese středem našeho bádání.
Jeho příkladný život, odvaha, nasazení pro druhé a láska, která nezná hranic, nám připomínají, že i v době pronásledování, strachu a těžkého úpadku hodnot se vyskytovali jedinci, kteří se dokázali vzepřít koncentrovanému zlu, nebát se zvěstovat pravdu, a stát se tak pro své okolí morální oporou. Ačkoli mu nebylo souzeno, aby se vrátil z koncentračního tábora a pracoval na zmíněném usmíření, přesto lze konstatovat, že jeho poselství umlčeno nebylo a s časovým odstupem žije a pozitivně působí dál. A to právě v době, kdy se Evropa musí potýkat s ruskou agresí na Ukrajině. I tady bude nutné časem začít aktivně pracovat na usmíření nesvářených národů.
Do projektu jsou zapojeni žáci z německých (Berlín, Limburg) a českých škol (Ostrava, Kopřivnice, ČB). Terciáni z Gymnázia Česká se věnovali zejména třem tématům. Životu R. Henkese, jeho veřejné kritice nacistické ideologie a připomínání jejího nebezpečí a též jeho obětavému nasazení pro druhé v koncentračním táboře.
Právě díky Henkesovu jednání v Dachau nacházejí terciáni paralelu s dobou covidové pandemie, při které se všude po světě našlo mnoho nezištných anonymních „Henkesů“, kteří šli do první linie, a to bez léků, očkování, někdy i bez ochranných pomůcek, s vědomím, že mohou přijít o život. Kromě toho docházejí k závěru, že boj s nemocí, kterou představovala zvrácená nacistická ideologie a kterou lze vnímat jako „pandemii ducha“, může být nakonec mnohem náročnější, neboť dokázala zachvátit navíc i duši člověka. A v neposlední řadě si naši žáci díky práci na projektu uvědomili, že veřejné hlásání pravdy a varování před hrozbou nacismu sice Henkese zničilo, ale jen fyzicky. Jeho vzor obětavosti, odvahy a boje za pravdu přežil ty, jež chtěli vytvořit tisíciletou říši.
Výsledky své činnosti představí jednotlivé školy 5. května 2023 v Praze. Zde se totiž zúčastníme otevření slavnostní vernisáže a premiéry divadelního představení na počest Richarda Henkese, stavitele mostů mezi Čechy a Němci.