PREZENTOVALI JSME V PRAZE PROJEKT I KDYŽ MĚ PRAVDA ZNIČÍ!
V pátek 5. května 2023 od 18 h byla v Malé galerii františkánského kláštera Panny Marie Sněžné slavnostně otevřena výstava o životě Richarda Henkese. Výstava se skládá z velkoformátových scén, které znázorňují část života R. Henkese. Poprvé je tak otevřena po Německu a Římě také v České republice.
V rámci této slavnostní události též proběhla prezentace výsledků několikaměsíční práce žáků českých a německých škol na projektu s názvem „I když mě pravda zničí,“ jehož se zúčastnilo i naše gymnázium. Připomeňme, že naše první prezentace tohoto projektu se uskutečnila na půdě Gymnázia Česká již v dubnu 2023. Ale vraťme se zpět do Prahy. Nejprve byl věnován prostor seznamovacím aktivitám. Naši školu představila v anglickém jazyce českým i zahraničním pedagogům terciánka Anička Havelcová. Za svou angličtinu, noblesu a schopnost oslovit posluchače si získala velikou pochvalu zejména od německých kolegů.
Po slavnostním zahájení jsme si vyslechli řadu projevů od organizátorů projektu, představitelů církve, města, německého velvyslanectví, dále od iniciátora celé akce a ilustrátora výstavy. Ta je doplněna o multimediálního průvodce s rozšiřujícími informacemi, videi, dopisy či dobovými svědectvími.
Dále se uskutečnilo představování výsledků projektové činnosti prostřednictvím jednotlivých škol. Z Čech jsme byli vlastně jedinou školou zapojenou do tohoto projektu. Každá ze škol, ať už z Ostravy, Kopřivnice, Limburgu, Pasova či Berlína se snažila svým osobitým způsobem uchopit život německého kněze, učitele, vychovatele a bojovníka za pravdu R. Henkese. Proč právě jeho? R. Henkes se kvůli kritice nacismu při svých odvážných kázáních brzy dostává do koncentračního tábora Dachau, kde se dobrovolně hlásí k těm, kteří se starají o nemocné tyfem. A zde pečuje i o české spoluvězně. Snaží se také učit česky, neboť si je vědom, že po válce bude nutné pracovat na usmíření mezi Čechy a Němci. Jeho snem je vrátit se právě na Hlučínsko (dnešní Slezsko), kde působil před válkou. Pro jeho nasazení bez ohledu na národnost, náboženství či pohlaví se právem o něm hovoří jako o staviteli mostů mezi Čechy a Němci a bojovníku za mír v Evropě. Nákaza skvrnitým tyfem a následné úmrtí však zcela mění jeho sny. Ovšem jen dočasně. Vidíme, že jeho odkaz, díky mnoha mladým lidem, neumírá a je stále živý tolik let po jeho zahynutí v koncentračním táboře.
Na počest Henkese bylo též uvedeno divadelní představení jednoho herce „Vybojováno“.
V závěru naší reportáže bychom rádi poděkovali všem organizátorům, především P. Dr. Cyrilu Tomáši Havlovi, za jeho úsilí o kultivaci společnosti prostřednictvím své pedagogické, překladatelské a projektové činnosti, dále nemalý dík patří i pedagogům a žákům, kteří usilují o to, aby etický odkaz odvážných a obětavých svědků pravdy nezapadl v době, kdy je snaha masírovat naši mysl „tragickými“ zprávami a výkřiky, které na nás dýchají vážností „konce světa.“ Tedy výkřiky typu: vysoká inflace, drahé energie, snižující se životní úroveň, klesající tempo růstu ekonomiky či hrozící protrahovaná ekonomická krize. Ano, v době, kdy jsme zaplaveni zprávami dezinformátorů, jejichž úkolem je šířit pouze strach, nejistotu, negaci a pesimismus ve snaze rozbít a oslabit fungování demokratických institucí. Kdo se ale seznámil s osudy R. Henkese a jemu podobnými jedinci, pochopí, že ze současné krize vede cesta skrze překonání úpadku hodnotového systému, odhodlání pro pravdu, obětování se pro druhého člověka a zapomenutí na svůj osobní prospěch. Jen pak může společnost překlenout krize, kterým čelí, a může fungovat jako celek.
Zvláštní díky patří našim terciánům, kteří se pustili do tohoto náročného projektu, jenž předpokládal práci i se zahraničními prameny a pečlivé grafické zpracování jednotlivých panelů, a to za to, jak naše gymnázium reprezentovali v Praze a jak přispěli k uctění památky mimořádného a neochvějného Němce, přítele Čechů, Richarda Henkese.
Pro zájemce o další informace a o rozhovor s Aničkou Havelcovou ze 3. E, který poskytla Radiu Prague International, uvádíme níže link: