Telefon 386 356 884
Velikost písma

Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2023 - 2024

Balada pro banditu – 5.E na skok v Praze v Divadle na Vinohradech

V pondělí 4. března jsme se hned po vyučování vydali vlakem v 15:00 hodin do Prahy do Vinohradského divadla na hru, o které jsem toho až do tohoto dne mnoho nevěděli. Netušili jsme, že u zrodu všeho byl román Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. Ale jistojistě jsme si díky hodinám hudební výchovy zamilovali píseň „Zabili, zabili“. Zrovna na tento slavný příběh s neméně slavnou písní o lásce a zradě pod názvem Balada pro banditu jsme sehnali vstupenky. Tak trochu to pro nás byl i dárek k Vánocům.

Až nyní můžeme říct, že byť Balada pro banditu vznikla již v roce 1975, tak i dnes je díky svým motivům jako je láska, zrada, přátelství, volnost, svoboda, potažmo nesvoboda, Podkarpatská Rus, zbojnictví, touha po spravedlnosti aj. velmi aktuálním dílem, které již po generace oslovuje své diváky i posluchače.

Celé představení se drželo originální předlohy od geniálních autorů, kterými jsou Milan Uhde a Miloš Štědroň. Režisér našeho provedení Juraj Deák měl obrovské štěstí na osoby a obsazení. Co více můžeme dodati ke jménům: Tereza Císařová, Marek Lambora, Igor Bareš, Kryštof Rímský aj.! Herci byli excelentní! Všichni skvěle nejenom hráli, ale i zpívali. Velmi sugestivně a silně na jevišti působila živá kapela RAZAM, která připravila nové hudební nastudování tohoto kultovního představení. Písně a texty Balady pro banditu jsou nesmrtelné. Hluboké, folklorní tradicí políbené a čisté. Neméně impozantní byla i celá scéna a práce s jejím vertikálním a horizontálním členěním. Balada pro banditu je opravdu krásným divadelním představením.

Jsme moc rádi, že jsme toto představení viděli. Klidně bychom na něj jeli znovu. A určitě již nám nebude cizí kniha Nikola Šuhaj loupežník (1933), kterou dle skutečné historické postavy a na základě svých častých návštěv Podkarpatské Rusi napsal spisovatel Ivan Olbracht.

Díky Baladě pro banditu jsme určitě o krůček blíže naší maturitní zkoušce z českého jazyka a literatury.

Moc děkujeme za tuto divadelní návštěvu a veliký kulturní zážitek.                                                                                                                                                                                                                   Vaše 5.E

FotogaleriePřeskočit fotogalerii

Sledujte nás #gymceska

Kontakty

Gymnázium, České Budějovice, Česká 64

Česká 142/64, 370 21 České Budějovice
IČO: 60075775
ID datové schránky: n3kevuz

telefon:386 356 884
fax:386 356 085

email: mailto:gc@gymceska.cz

Zobrazit všechny kontakty

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout