Telefon 386 356 884
Velikost písma

Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY

Ave Caesar

AVE CAESAR 

Aneb sexta na procházce římskou historií

V červnu minulého roku nám byl zadán dějepisný projekt s názvem Ave Caesar… Ale to jsme ještě ani zdaleka netušili, co nás čeká. Rozdělili jsme se do dvou velkých skupin a následovala smršť nápadů, pár schůzek, ale třeba i pečení římských sušenek, vytváření dobových kostýmů či zastavování (ne)náhodných Budějčáků, abychom otestovali i jejich znalosti starověkého Říma. Prvních čtrnáct dní si dokonce paní učitelka Prokešová navykla zdravit nás slovy: "Ave Caesar!" Poslední přípravy nastaly v úterý, 19. září, v půl osmé ráno, kdy jsme dolepovali naše plakáty a rychle si kolem sebe uvázali bílé tógy, aby o hodinu později mohla začít skupina, jejíž mottem bylo "dominus et deus" - a nám tedy představila období dominátu římského císařství. Z reproduktorů se linuly tóny římské hudby a vedoucí skupiny Simča předstoupila před třídu, aby vše zahájila. "Na procházce římskou historií" nás navštívili i dva velcí císaři, Diokleciánus a samotný Konstantin I. Veliký, kteří se rozpovídali o Římu za doby jejich vlády. Dostali jsme dokonce ochutnat i tradiční pokrmy, jelikož jsme se zastavili i na hostině, kterou si pro nás připravila mladá Římanka Fortunáta. Nejen že jsme si z dominátu odnesli spousty nových informací, ale i hodně zajímavostí, zábavy a přespočet chutí římské kuchyně.  Po vydařené první polovině projektového dne následovala skupina římského principátu, která pro nás měla připraven další program.

Skupina principátu nás samozřejmě nezapomněla seznámit jak se základními informacemi o tomto období, tak třeba i o tzv. Mediálně známé perverzní bestii neboli císaři Caligulovi. Nevynechali jsme ani známý požár za Neronovy vlády či představení bitvy v Teutoburském lese pomocí scénky. 

S chutí jsme okusili tradiční římské pokrmy jako sýrový chléb nebo špaldové placky (doporučujeme podávat se sýrem a olivami). 

Abychom otestovali naše znalosti o principátu, vyzkoušeli jsme si hru Riskuj! právě na toto římské období. Také jsme tipovali odpovědi v Drsném kvízu. Věděli jste třeba jak Římané mučili křesťanky? Nahé je vystřelovali z katapultu. Jak prosté, že?

Následovala již jen krátká ukázka toho, že i v Českých Budějovicích stále najdete pozůstatky po Římanech v podobě nápisu SPQR. Nezahlédli jste náhodou v poslední době v okolí našeho ústavu nějaký?

Vypracovaly: Simona Čurdová, Adéla Černá, Kateřina Masářová a Linda Prášková

Sledujte nás #gymceska

Kontakty

Gymnázium, České Budějovice, Česká 64

Česká 142/64, 370 21 České Budějovice
IČO: 60075775
ID datové schránky: n3kevuz

telefon:386 356 884
fax:386 356 085

email: mailto:gc@gymceska.cz

Zobrazit všechny kontakty

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout