Telefon 386 356 884
Velikost písma

Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY

Prima na exkurzi v Brně

Díky grantu MŠMT Vzdělávací programy paměťových institucí do škol  se 6. prosince třída 1. E mohla vydat  na exkurzi do Brna.

Jako cíl naší cesty jsme si vybrali jednak muzeum Anthropos, které je součástí Moravského zemského muzea v Brně, tak i interaktivní výstavu VIDA u brněnského výstaviště.

Pavilon Anthropos je velice pozoruhodný, neboť má již velmi dlouhou historii. Jeho vznik souvisí s mimořádným úsilím předního českého badatele prof. Karla Absolona. Jemu se podařilo již v roce 1928 ve speciálním pavilonu "Člověk a jeho rod" soustředit nebývalé množství nálezů z nejranějších období lidských dějin.

Na tyto tradice navázal v poválečném období antropolog prof. dr. Jan Jelínek, DrSc. (antropolog světového jména, bývalý ředitel Moravského zemského muzea a prezident ICOM). Stavba Pavilonu Anthropos byla dokončena v roce 1962 podle plánů Ing. arch. Evžena Šteflíčka. V roce 2003 byl objekt uzavřen a došlo k zahájení generální rekonstrukce. V roce 2006 byl Pavilon Anthropos v modernizované a rozšířené podobě otevřen opět veřejnosti.

Naše třída se zaměřila na výstavu O původu člověka a jeho kultury. Expozici nacházející se ve třech patrech moderní budovy jsme si nejprve prošli s velmi šikovnou mladou průvodkyní, která nás svým výkladem ihned zaujala. Poté jsme se jednotlivým exponátům věnovali sami.

Zaujaly nás zejména kopie nástěnných maleb, pěstní klíny, vývoj člověka od primátů až po člověka dnešního typu, rekonstrukce mamuta a kopie sošky Věstonické venuše.  Expozice byla velmi srozumitelná a názorná.

Po krátké pauze jsme se přesunuli k brněnskému výstavišti do zábavního vědeckého parku VIDA. Na vše jsme si tu mohli sáhnout! Osobně jsme si vše vyzkoušeli, abychom lépe pochopili, jak funguje svět kolem nás. Na obrovské ploše je na 175 interaktivních exponátů. Snad je nám díky páteční exkurzi již blíže naše planeta, člověk, civilizace, mikrosvět aj.

Nemůžeme jednoznačně říci, jaká výstava byla lepší. Každopádně ale víme, že veškeré páteční poznatky využijeme v hodinách dějepisu, zeměpisu, přírodopisu a fyziky. Vážíme si toho, že jsme na exkurzi mohli díky grantu jet, a určitě jsme v Brně nebyli naposledy.

A hlavně, snad již nebudeme tak často říkat: „Vida, to jsem nevěděl!“

Sledujte nás #gymceska

Kontakty

Gymnázium, České Budějovice, Česká 64

Česká 142/64, 370 21 České Budějovice
IČO: 60075775
ID datové schránky: n3kevuz

telefon:386 356 884
fax:386 356 085

email: mailto:gc@gymceska.cz

Zobrazit všechny kontakty

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout