Telefon 386 356 884
Velikost písma

Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY

1. E + 3. E a Praha muzejní

Opět díky grantu MŠMT Vzdělávací programy paměťových institucí do škol se 19. prosince třídy 1.E a 3.E mohly vydat na exkurzi do Prahy. Naším cílem nebyla Praha adventní, jak by někdo v tomto čase mohl čekat, ale Praha muzejní.  Až při cestě domů jsme této exkurzi začali říkat „maraton po pražských muzejních expozicích.“ Paní učitelky nás nešetřily, nohy nás hodně bolely, ale určitě všechny navštívené výstavy stály za naši námahu.

Jako cíl naší cesty jsme si vybrali jednak historickou i novou budovu Národního muzea v Praze, ale i Náprstkovo muzeum na Betlémském náměstí. Obě muzea nabízejí obrovské množství expozic. Právem je Národní muzeum v Praze naší nejvýznamnější českou muzejní institucí.

Nakonec jsme navštívili tyto výstavy a prostory: Tutanchamon, Račte vstoupit do divadla, kupole Národního muzea, Náprstkovo muzeum. Na více opravdu nezbýval v rámci jednodenní exkurze čas.

Tutanchamon se nám líbil zejména po stránce formální, jak byla výstava technicky provedena a nainstalována, multimediální projekce byly úžasné. Troufáme si ale neskromně říci, že po stránce obsahové jsme se zase tolik nových věcí nedozvěděli, určitě známe hodně z hodin dějepisu.

Výstava „Račte vstoupit do divadla“ je umístěna v prostorách nové budovy (bývalá budova Federálního shromáždění). Na této výstavě jsme si uvědomili, že dříve existovaly pouze divadelní cedule a plakáty, které plnily mnoho funkcí. Sloužily jako pozvánka do divadla, ale jsou i jedinečným uměleckým artefaktem, o který se mohou opírat teatrologická bádání. Tudíž díky nim známe přesný repertoár divadel v českých zemích od 17. století do poloviny 20. Století. Výstava byla chronologicky a srozumitelně uspořádána, doplněna mnoha divadelními rekvizitami, bustami, obrazy, kostýmy, scénickými návrhy a fotografiemi.

Kupole Národního muzea pro nás byla úchvatná díky tomu, že jsme z ní měli nádherný výhled do širokého okolí. Na počasí jsme štěstí tolik neměli, proto nás mrzelo, o jaké výhledy jsme přišli.

Historická budova Národního muzea je právem od roku 1962 národní kulturní památkou. Bylo nádherné už jenom to, že jsme budovu viděli a navštívili, neboť patří k architektonickým skvostům naší neorenesanční architektury. Navíc je celé muzeum po rozsáhlé rekonstrukci opravdu jako zářící diamant, který monumentálně kraluje v horní části Václavského náměstí.

Příjemnou procházkou jsme se přemístili přeplněnou Prahou na malebné a poklidné Betlémské náměstí, kde je v klidném prostředí umístěno Náprstkovo muzeum. Díky tomuto muzeu jsme se opět ocitli v exotických krajích asijských, afrických, amerických a australských kultur. Asi nejvíce nás zaujaly expozice kultur Austrálie, Mikronésie a Oceánie. Tolik exponátů jsme opravdu ještě nikdy neviděli. Dokonalá řemeslná výroba, hudební nástroje, zbraně, kultovní předměty, ale i výtvarné umění dokazují, jak vyspělé byly a jsou nám tak vzdálené a exotické kultury. Také jsme vzpomněli na naše významné cestovatele J. Hanzelku a M. Zikmunda, seznámili jsme se s osobností Vojtěcha Náprstka, díky němuž muzeum vzniklo.

Opravdu těžko bychom vybrali jedinou věc, která by byla během celého dne ta „nej“! Získané vědomosti využijeme v hodinách dějepisu, zeměpisu, historie. Až příště pojedeme zase do Prahy, třeba i soukromě s rodinou, tak bychom chtěli rodičům alespoň 1 z navštívených muzeí ukázat. O zajímavé expozice a poutavé výstavy v těchto budovách nikdy není nouze.

Praha muzejní nám učarovala!

Sledujte nás #gymceska

Kontakty

Gymnázium, České Budějovice, Česká 64

Česká 142/64, 370 21 České Budějovice
IČO: 60075775
ID datové schránky: n3kevuz

telefon:386 356 884
fax:386 356 085

email: mailto:gc@gymceska.cz

Zobrazit všechny kontakty

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout