Telefon 386 356 884
Velikost písma

Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY

Biologický kroužek v akci

V měsíci říjnu bylo v našem Biologickém kroužku rušno. Kromě pravidelných schůzek, jsme se také vydali na Šumavu na Botanický víkend a v sobotu 21.10.  jsme se zúčastnily ornitologicko- entomologické vycházky na tankodrom v blízkosti Vrbenských rybníků.

Botanický víkend (6.10. – 8.10. 2017)  aneb příprava na „Zlaťák“ je v plném proudu


     O prvním říjnovém víkendu jsme se s biologickým kroužkem a doprovodem paní učitelkou Týmalovou zúčastnili botanického víkendu, který pořádala Přírodovědecká fakulta JU. Tentokrát místem poznávání bylo okolí Kašperských Hor. Vyrazili jsme v pátek v podvečer vyzbrojeni batohy plnými teplého oblečení, protože předpověď počasí nebyla příliš příznivá. Když jsme v podvečer přijeli do Šimanova, kde jsme byli ubytováni, pořádně pršelo, ale  náladu nám to nezkazilo. Těšili jsme se na sobotní celodenní exkurzi, večerní přednášky a doufali v lepší počasí. V sobotu ráno sice ještě stále drobně pršelo, ale během dne se počasí vylepšilo, takže jsme si užili spoustu botanických zajímavostí. Například jsme vyhledávali  myrmekochorní (rozšiřovaná mravenci) semena rostlin, naučili jsme se rozlišovat základní druhy vrb a také jsme zabrousili do oboru herbochronologie, když jsme si na oddenku kokoříku ukazovali, jak odhadnout stáří rostliny. Cestou jsme zavítali i na zříceninu hradu Kašperk.  Celá výprava se nám moc líbila a už se těšíme, kam zase příště vyrazíme.      
 

Anička Ondřichová 3.E)

Výprava biologického kroužku „ Za ptáky a vodním hmyzem na tankodrom“


V sobotu ráno 21.10. 2017 jsme se sešli na okraji sídliště Máj a společně s dalšími účastníky vycházky organizované sdružením Calla jsme vyrazili na tankodrom. Tam nás už čekal ornitolog Petr Veselý a entomolog Vojtěch Kolář. Tentokrát jsme měli velké štěstí na odchycené druhy ptáků. V sítích uvízl pár velmi vzácné sýkořice vousaté (počet je v ČR v současné době odhadnut na 100 – 200 párů) a my tak mohli dokonce na živo pozorovat výrazný pohlavní dimorfismus tohoto druhu. Z dalších zajímavých úlovků nelze zapomenout na moudivláčka lužního, rákosníka zpěvného, brhlíka lesního nebo sojku obecnou. Druhou také velmi zajímavou částí výpravy byl odchyt vodního hmyzu. Pozorovali jsme  zástupce vodních ploštic, několik druhů vodních brouků např. rákosníčka nohatého a také pavouky lovčíky pohybující se po vodní hladině. Ve vodních síťkách nám uvízl nejen hmyz, ale také drobné rybky jako slunečnice pestrá nebo střevlička východní. Ke všem druhům živočichů jsme si poslechli velmi zajímavá vyprávění a tak jsme zase  obohatili naše badatelské deníčky. Už se moc těšíme na další výpravu.                                                           

(studenti 1.E a 2.E z  biologického kroužku)
 

Sledujte nás #gymceska

Kontakty

Gymnázium, České Budějovice, Česká 64

Česká 142/64, 370 21 České Budějovice
IČO: 60075775
ID datové schránky: n3kevuz

telefon:386 356 884
fax:386 356 085

email: mailto:gc@gymceska.cz

Zobrazit všechny kontakty

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout