Telefon 386 356 884
Velikost písma

Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY

Mladá vědkyně Mgr. Sandra Thalerová

Mladá vědkyně Mgr. Sandra Thalerová, kterou na naší škole známe jako Sandru Borovkovou, je na velkolepé cestě k velkým vědeckým činům, jak naznačují aktuální novinové články (viz celý článek níže).

Ještě si ji dobře pamatujeme, byť už je to více než sedm let, co u nás úspěšně složila maturitní zkoušku. Již tenkrát se orientovala přírodovědným směrem, byť zpočátku uvažovala o jiném, praktickém oboru. Studium na Masarykově univerzitě ji navedlo na dráhu čistě vědeckou a je jasné, že kombinace studia exaktní vědy a perfekcionistické povahy, kterou Sandra osvědčuje i v jiných oblastech svého zájmu, může zapáleného mladého člověka, jako je ona, dovést k unikátním objevům. 

Je nám jasné, že o ní ještě hodně uslyšíme. Jsme na ni hrdí, vždyť naše děti a naši žáci by nás měli vždycky svými skutky předčít.

Článek:

FNUSA-ICRC: Mladá vědkyně získala ocenění za výzkum cévních mozkových příhod

21.02.2020 17:56

V 11. ročníku soutěže Brno Ph.D. Talent, kterou pořádá Jihomoravské centrum mezinárodní mobility, uspěla také Mgr. Sandra Thalerová se svým unikátním projektem „Modely na čipu pro stanovení mechanizmů limitací alteplasou indukované trombolýzy“.

Zjednodušeně řečeno se jedná o modely mozkových tepen a pozorování napodobenin procesů během mozkové mrtvice.

Sandra Thalerová je talentovaná mladá Ph.D. studentka biochemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity pracující v Biofyzikálním ústavu AV ČR pod vedením Mgr. Jana Vítečka, Ph.D., který je také jejím školitelem. V Mezinárodním centru klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) je zaměstnána také, participuje na aktivitách v rámci spolupráce vědeckého týmu Stroke pod vedením prof. MUDr. Roberta Mikulíka Ph.D. a Biofyzikálního ústavu AV ČR a zabývá se výzkumem efektivnějších metod léčby cévních mozkových příhod.

Její projekt je unikátní v rámci České republiky. Technicky vzato jde o silikonové modely mozkových tepen, ve kterých Sandra Thalerová pozoruje procesy, probíhající při mozkové mrtvici. „Jedinečnost experimentálního přístupu spočívá v tom, že používáme lidskou krev a z ní připravené tromby, tedy krevní sraženiny,“ vysvětlila Sandra Thalerová. „Naše modely jsou navíc průtokové, jsme tedy schopni napodobit procesy, které nemáme šanci v pacientovi pozorovat v reálném čase.“

Ocenění Brno Ph.D. Talent je pro Sandru Thalerovou velkou motivací a již nyní plánuje další vylepšení už tak unikátních modelů. „Ráda bych je upravila například vystláním jejich vnitřku lidskými buňkami, aby se tak co nejvíce podobaly skutečným cévám,“ popsala Sandra Thalerová. Cílem tohoto projektu pak není nic jiného než zlepšení léčby pacienta.

Enzymatická trombolýza, tedy rozpuštění krevní sraženiny přímo v cévě, je mnohem méně náročné a tedy pro pacienty dostupnější, než odstranění sraženiny pomocí katetru. „Pokud se povede jakýmkoli způsobem zvýšit účinnost trombolýzy, půjde o obrovský posun kupředu v léčbě cévní mozkové mrtvice,“ dodala Sandra Thalerová.

Sledujte nás #gymceska

Kontakty

Gymnázium, České Budějovice, Česká 64

Česká 142/64, 370 21 České Budějovice
IČO: 60075775
ID datové schránky: n3kevuz

telefon:386 356 884
fax:386 356 085

email: mailto:gc@gymceska.cz

Zobrazit všechny kontakty

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout