Co tu leze, co tu létá - aneb sexta na lovu hmyzu
Studenti sexty se na jaře zabývali ve dvou a půl měsíčním projektu hmyzem, jehož cílem byla fotografická dokumentace hmyzích zástupců spolu s jejich zařazením do systému hmyzu a porovnáním období výskytu, lokalit či četnosti.
Zástupců členovců a hmyzu zvlášť je velké množství. Kdo se v tom má vyznat? Kam ty poletující, skákající, lezoucí, do úkrytu rychle prchající či možná krev nám sající „breberky“ zařadit? Poznáme alespoň nějaké a se kterými skupinami či zástupci se můžeme setkat v okolí bydliště, na louce za domem, na blízkém poli či v nedalekém lese? Liší se skladba hmyzího osídlení na opačném konci Budějovic, u kamaráda na vesnici, v okolí chaty? A je stejná v chladném dubnu jako na začátku června?
Minulý týden studenti své výsledky práce jednotlivě nebo ve skupinách porovnali a pochlubili se svými fotografickými úlovky. Nejsme entomologové, ne vše jsme určili přesně, byli jsme spokojeni se zařazením do řádů, určením rodu či výběrem několika možností determinace podobných či velmi malých druhů. K tomu je třeba cvičené oko, pozorovací talent a taky trocha znalostí z hodin biologie, které bylo třeba uplatnit. Oporou byly také odborná literatura a internetové stránky s danou tématikou.
Víte, kterému hmyzu byste se měli vyhnout, pouze jej pozorovat a nechytat jej do ruky? Ano, je to brouk majka fialová či obecná. Kantaridin, který tvoří a vylučuje při obraně, je toxický. I tento hmyzí krasavec byl součástí práce studentky sexty.