Telefon 386 356 884
Velikost písma

Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / AKTUALITY / Školní rok 2022 - 2023

Advent podle 4.E – po Labi až do Drážďan

Advent podle 4.E – po Labi až do Drážďan, odtud po souši na zámek Moritzburg a do Míšně (26. 11. – 27. 11. 2022)

Vše začalo velmi, velmi brzo, neboť již ve 4:45 hod. byl odjezd z Č. Budějovic do Děčína. Dospat jsme mohli v autobuse, ale zvědavost na vše budoucí nám nedala příležitost oka chvilku zamhouřit. V kotvišti v Děčíně vedle krásné moderní knihovny začala naše romantická plavba vánočně vyzdobenou lodí do Drážďan. Pluli jsme skalním kaňonem Českého Švýcarska, labskými zátokami přes nejníže položenou obec v České republice Dolní Žleb a přes Hřensko, kde jsme viděli říčku Křemelnou, jak se vlévá do Labe. Poté bylo již lázeňské městečko Bad Schandau, pod pevností Königstein a horou Lilienstein.  Následovaly nádherné pískovcové skalní útvary u obce Rathen se slavným mostem Bastaibrücke. Propluli jsme historickou Pirnou a kolem zámečku v čínském stylu Pilnitz i krajem vinic až do samotného srdce Drážďan.

VE 13:00 hodin začala prohlídka města, které nás všechny doslova ohromilo. Úchvatné byly veškeré pamětihodnosti, ale i kouzelné adventní trhy, které se nacházely doslova i na každém „pidináměstíčku“. Co bychom Vám rozhodně doporučovali, tak jsou tato místa našeho TOP TEN seznamu: tzv. Balkon Evropy (die Brühlsche Terrasse), Semperova opera (die Semperoper), zámek Zwinger, opravdu 1 z nejkrásnějších barokních komplexů, Obrazárna starých mistrů (die Gemäldegalerie Alte Meister) s její slavnou Raffaelovou Sixtinskou madonou, Knížecí průvod na vnější straně Dlouhé chodby (der Fürstenzug) se všemi 35 markrabaty rodu Wettinů je velkolepou mozaikou pod širým nebem, která je zhotovená z 35 000 uměleckých kachlů. Jedná se tak o největší porcelánový obraz na světě. Katedrála svaté Trojice (St. Trinitatis) je považována za poslední velkou stavbu římského baroka. Siluetu Drážďan určuje od roku 2004 opět monumentální a čistá stavba kostela Frauenkirche. Nevěřili jsme tomu, že byl tento kostel na konci 2. sv. války téměř zničen, jakož i velká část Drážďan.

K večeru s nádherně nasvíceným a vánočně vyzdobeným městem jsme se nechali unést všemi lákadly, dobrotami a vůněmi nejslavnějšího adventního trhu v celém Německu – DRESDNER STRIEZELMARKT měl neodolatelné kouzlo. Tento trh má svou tradici již od roku 1434. Vše na něm bylo nepopsatelné. Každý jsme si odvezli alespoň 1 hrnek od dětského punče na památku na advent v této saské perle.

Nechtělo se nám vůbec pryč, ale museli jsme odjet do našeho hotelu Panorama, který se tyčil nad Teplicemi. Ti nejzdatnější nelenili ani po večeři a přišlo další dobrodružství – stoupání nad hotel směr Doubravka. Řádili jsme a užívali si pohybu na čerstvém vzduchu. Výhled na Teplice plné světýlek byl odměnou za náročný výstup v naprosté tmě, a navíc bahnitým terénem. (Maminky nám snad odpustí veliké praní.)

Druhý den našeho výletu byl opravdovou pohádkou. Aby ne, když jsme začínali na zámku Moritzburg, který je věnován v čase adventním expozici naší nejslavnější pohádky Tři oříšky pro Popelku (3 Nü3e für Aschenputtel). Naši hoši nám snad odpustili, ale pro nás děvčata to byla opravdová pohádka, kterou jsme zažily na vlastní kůži. Jen ten střevíček nám všem těsný byl. Tak jsme zatím bez svého prince zůstaly. O letošních Vánocích budeme u Vorlíčkovy pohádky s L. Šafránkovou intenzivně na Moritzburg vzpomínat.

Poté byl krátký přejezd do malebné a historicky velmi bohaté Míšně. Hradním vrch se zámkem Albrechtsburg a gotickým Míšeňským dómem jsme zdolali hravě. Výhled do okolí byl i díky překrásnému počasí úchvatný. Cesta do centra starého města s náměstím a radnicí proběhla opět jako romantická procházka s výhledy na město i okolí, často jsme vzpomněli i na náš Český Krumlov. Opět tu byly ty německé, krásné, voňavé a vkusné adventní trhy. Na kostelu Panny Marie jsme obdivovali nádhernou porcelánovou zvonkohru.

Mohlo být ještě něco lepšího než vše, co jsme dosud zažili? Ano, mohlo. Návštěva nejstarší porcelánky v Evropě a jejího muzea nás doslova odzbrojila. Expozice porcelánu v Míšni byla dokonalá, moderní, ohromující. Samotná prohlídka byla skvěle koncipována do návštěvy 4 stanovišť. Opravdu zblízka jsme obdivovali šikovné ruce všech umělců, kteří z „hmoty“ utvořili hrneček, hlavu anděla, sochu múzy aj. Už trochu rozumíme technikám, jako jsou točení, tvarování, bosování, malba na glazuru, malba pod glazuru. Výroba porcelánu se od dob J. F. Böttgera vyvíjela (od roku 1710), jedno však zůstalo dodnes stejné „zkřížené meče“ – to je zaručená značka míšeňského porcelánu v kobaltově modré barvě. (Maluje se na výrobky také ručně.) Obdivuhodné muzeum a celá jeho koncepce!

Návrat domů se konal pozdě večer. Byli jsme unavení, ale šťastní. Tato exkurze neměla opravdu chybu! Děkujeme naším paním učitelkám za to, že nám tuto část Německa v čase adventním ukázaly.

Vyjeďte také za adventní pohádkou – je to snadné – jeďte na sever a cíl neminete!

Vaše 4.E

 

 

Sledujte nás #gymceska

Kontakty

Gymnázium, České Budějovice, Česká 64

Česká 142/64, 370 21 České Budějovice
IČO: 60075775
ID datové schránky: n3kevuz

telefon:386 356 884
fax:386 356 085

email: mailto:gc@gymceska.cz

Zobrazit všechny kontakty

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout