Telefon 386 356 884
Velikost písma

Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / PRO STUDENTY / Předměty / Humanitní / Český jazyk

Český jazyk

Předmět český jazyk a literatura má podle nás, češtinářů naší školy, vést nejen ke schopnostem správně a adekvátně mluvit a psát, což není v naší společnosti bohužel samozřejmé, ale také ke schopnostem přemýšlet o našem okolí i o nás samotných a vyjádřit své chápání jak formou ústní, tak písemnou na pozadí české a světové literatury, která nám ukazuje možné cesty tohoto složitého procesu. Nejlépe pak snad budou moct naši žáci zúročit tento proces učení při nové podobě maturity, tedy při státní maturitě. K realizaci tohoto procesu volíme nejrůznější cesty, některé z nich vám dáváme k nahlédnutí zde na těchto stránkách, nebo na stránkách projektů apod. – viz další odkazy našich školních webových stránek.

Literární hysterie v kině Kotva

Literární hysterie v kině Kotva

V pátek 20. října se 6. E a 2. ročník a 7. E vydaly na literární besedu, která se konala v kině Kotva v rámci dvoudenního festivalu Námluvy.

Přečíst
Projekt Oidipus

Projekt Oidipus

Ve středu 8. 1. 2019 v čítárně školy třída kvinta završila svůj dlouhodobý literární projekt Oidipus. Studenti byli rozděleni do několika odborných týmů (mytologové, psychologové, historici, filozofové, teatrologové aj.), v nichž se zabývali interpretací slavného Sofoklova dramatu.

Přečíst

Vynikající výsledky našich žáků v plošném testování SCIO v českém jazyce a matematice

Výborných výsledků dosáhli studenti našeho gymnázia v plošném testování čtenářské a matematické gramotnosti, které zveřejnilo před několika týdny SCIO. V grafickém vyjádření dosažených výsledků je možno tyto porovnat s jihočeským průměrem.

V naší škole se zapojilo 123 žáků ze 4 tříd. Celkem se testování zúčastnilo 5 435 žáků z 9. tříd základních škol (v případě naší školy třída 3.E), 1. ročníků středních škol (z České 1.A, 1.S a 5.E) a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií Jihočeského kraje. Následující grafy v pdf přílohách zobrazují dosažené úrovně testovaných žáků v jednotlivých ročnících naší školy. Pro porovnání jsou zde zobrazeny také dosažené úrovně všech testovaných žáků stejného ročníku v Jihočeském kraji.

Přečíst

Kvarta představila literární projekt Maus

Maus je legendární komix amerického autora Arta Spiegelmana. Představuje utrpení války a holokaustu a rozkrývá pošramocené rodinné vztahy, které válka zapříčinila. Kvarta vypracovala třídní projekt, který se zamýšlí nad obecným kontextem knihy, nad otázkou viny a trestu, nad národními stereotypy, které vedou k nesvárům, nad dějinnými událostmi druhé světové války apod. Třída byla rozdělena na několik expertních týmů, které projekt v předvánočních hodinách prezentovaly. Kéž bychom hrůzy holokaustu a války nemuseli zakoušet!

Přečíst
Poezie žije aneb Rohlíky a chléb

Poezie žije aneb Rohlíky a chléb

Letošní již dvacátý ročník recitační soutěže českobudějovických gymnázií Vrbenský rohlík je nejen pěkná tradice v tomto dnes ne zrovna preferovaném žánru. Je také znamením, že v naší škole tento žánr stále roste a sílí – neboť po těchto dvacet let se naši recitátoři a autoři-básníci vždy účastnili a vždy gigantické rohlíky určené pro vítěze domů přinesli. Letos kromě rohlíků si poezií doslova vydělali i na chleba a na preclíky!

Na přiložených fotografiích vidíte naše laureáty, ale ne všechny. Proto připomínáme a ještě jednou blahopřejeme, neboť máme velkou radost:

Přečíst
Meziválečná česká poezie v překladech

Meziválečná česká poezie v překladech

Jan Nepomuk Piskač navštívil naši školu s pásmem Meziválečná česká poezie v překladech. Žáci 3. A mohli obdivovat brilantnost přednesu i uvažovat o problematickém překládání poezie. Zvláštní pozornost byla věnována tvorbě Vítězslava Nezvala, především skladbě Edison.

Přečíst
Ach Rilke

Ach Rilke

V první polovině Divadelního týdne na České odehrál soubor divadla poezie dvě představení svého Rilkeho. V aule Gymnázia Česká tak vznikl nový divadelní prostor a hned ožil nejen naléhavou poezií skrze voice band a sóla souboru, jejich stylové a stylizované kostýmy a sevřenost a nadčasovost příběhu. Překvapil a ohromil též zbrusu novým světelným designem a dovedností týmu, který jej tvořil v precizním souladu s miniaturními obrazy této básnické prózy. A diváci byli potěšeni i improvizovanou kavárnou se skromným, ale milým občerstvením.

Přečíst
Divadelní ocenění pro Viktora Prokopa

Divadelní ocenění pro Viktora Prokopa

Ve čtvrtek a v pátek prvního dubnového týdne se konala v Městském divadle Český Krumlov tradiční krajská přehlídka studentských divadel Mladá scéna. Naši divadelníci poprvé vystoupili s vlastní autorskou hrou Viktora Prokopa Andromeda. A právě za scénář Andromedy si jednu z hlavních cen odvezl Viktor Prokop z oktávy. Blahopřejeme!

Přečíst
Vrbenské rohlíky chutnají i letos

Vrbenské rohlíky chutnají i letos

Naše skupinka nebyla sice letos velmi početná, ale zúčastnili jsme se, viděli a slyšeli, a rozhodně nelitovali času stráveného v prostorách Česko-anglického gymnázia, které recitační soutěž pro českobudějovická gymnázia pořádá již tradičně. Letošní ročník byl 21. a můžeme říci, že na žádném jsme dosud nechyběli. A kdo si na rohlících pochutná?

Přečíst

Literární workshop s Míšou aneb Dvouhodinovka s literaturou v angličtině s Mgr. Michaelou Čaňkovou

Kdo ji zná, ví, že je zárukou dokonale připraveného anglicky vedeného semináře, nejraději na literární či kulturní téma. A ví, že ten seminář bude zábavný, obohacující a uteče jako voda. Kdo ji nezná, anebo doteď nevěděl, nebude asi překvapen, že kromě seminářů a kurzů je také autorkou mnoha publikací na literární témata.

Seminář se konal v naší „čtenářům-přívětivé“ čítárně za účasti více než dvacítky studentů z různých ročníků. Většina tu byli maturanti, ale přihlásili se i studenti z jiných ročníků, protože prostě mají zájem o obojí, angličtinu i literaturu. Síly však byly vyrovnané, atmosféra pohodová a pracovalo se jako vždy s týmovou energií i osobním nasazením.

Přečíst
I v okresním kole Olympiády z českého jazyka SŠ jsme v TOP 10

I v okresním kole Olympiády z českého jazyka SŠ jsme v TOP 10

Velice hezká umístění v okresním kole Olympiády z českého jazyka 2. kategorie (střední školy) získaly naše studentky.

Byť jsme na mety nejvyšší nedosáhli, v silné konkurenci 52 soutěžících jsme v první desítce měli hned tři zastoupení:

na 7. místě skončila Hana Ambrožová, na 8. místě Kateřina Černá a na 10. místě Markéta Radka Kubalová.

V mluvnické části dosáhla Hanka Ambrožová 2. nejlepšího výsledku ze všech soutěžících.

Děkujeme děvčatům za velice hezká a vyrovnaná umístění, byl mezi nimi rozdíl jen 1,5 bodu.

Všem zúčastněným děkujeme za příkladnou reprezentaci školy a gratulujeme k výborným výsledkům!

Přečíst
Vynikající výsledky našich studentů v okresním kole olympiády z Čj

Vynikající výsledky našich studentů v okresním kole olympiády z Čj

Výborných výsledků dosáhli oba zástupci, kteří reprezentovali naše gymnázium v okresním kole olympiády v Čj, 1. kategorie (8. a 9. třída ZŠ, tercie a kvarta gymnázií).
Jolana Placerová obsadila vynikající 2. místo a na 4. místě se umístil Lukáš Tauchman. Lukymu scházel na pomyslnou bronzovou příčku jeden jediný bod a musíme u něj rovněž vyzdvihnout, že navštěvuje teprve tercii.

Našim studentům děkujeme za skvělou reprezentaci, oba patřili k absolutní špičce z 57 účastníků a Jolaně držíme palce do krajského kola.

Přečíst

Sledujte nás #gymceska

Kontakty

Gymnázium, České Budějovice, Česká 64

Česká 142/64, 370 21 České Budějovice
IČO: 60075775
ID datové schránky: n3kevuz

telefon:386 356 884
fax:386 356 085

email: mailto:gc@gymceska.cz

Zobrazit všechny kontakty

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout